בלוג

כל מילה כתובה

את + אפרת שטיגליץ

החיים עם ילדים, בלי טבעת, ולפעמים גם בלי בן זוג.
בדרך לגירושים, אל תמהרו עם "מירוץ הסמכויות"
בני זוג המבקשים להתגרש, ממהרים בדרך כלל לפתוח ב"מירוץ סמכויות", כלומר, להזדרז ולפנות ראשונים לערכאה המשפטית שלדעתם תיטיב עמם. בהתאם לתפיסה הרווחת בישראל, ייטה בית הדין הרבני לטובת הגבר המתגרש, ואילו בית המשפט לענייני משפחה, הפועל באוריינטציה אזרחית , צפוי לפסוק לטובת האשה. האומנם?

 

 
"תפיסה זו ארכאית ופעמים רבות מנותקת מהמצב המשפטי" טוען עו"ד קוהלי, מומחה לדיני משפחה ומעמד אישי. "בכל תיק יש לבחון את הדברים לגופם, לשקול את מאזן האינטרסים ולקבל החלטה נכונה, תוך הימנעות ממירוץ עיוור לבתי הדין. לא פעם הצלחנו להשיג דווקא בבית דין רבני תשלומי 'מזונות אשה' בסכומים גבוהים יותר מאשר בבית משפט לענייני משפחה".
 
- בכל זאת, חששן של נשים הרי לא צמח בלי סיבה.
"בשנים האחרונות יש שינוי בתפיסת עולמם של הדיינים בבתי הדין הרבניים, הערים לשינויים החברתיים ולמודרניזציה. יש כיום יותר הקפדה לוודא את טובת האשה והילדים, ואת זה אני אומר כאדם מסורתי אבל בהחלט לא דתי".
בהקשר לכך, קוהלי מדגיש גם את חשיבותה של כתובה כחוזה שיש לעמוד בו. לקוחה שפנתה אליו סיפרה כי בעלה מצא חברה חדשה, והגיש נגדה תביעת גירושים בבית הדין הרבני. "האשה היתה משוכנעת שגורלה נחרץ. היא סיפרה כי לא בגדה בו, ואמרה שהיא עדיין אוהבת אותו – נושא בעל חשיבות בסל השיקולים של בית הדין הרבני", קוהלי שאל את האשה על כמה עומד סכום הכתובה שלה. האשה המופתעת בדקה ומצאה כי מדובר בה – 550 אלף שקל. קוהלי פנה לדיינים וטען כי כיוון שמדובר באשה שנכפה עליה להתגרש, על הבעל לעמוד בסכום הנקב בכתובה. "גבר שרשם כתובה ויצא לרעות בשדות זרים לא יכול לומר 'אני עוזב ולא מעניין אותי'", מסביר קוהלי.
הדיינים קיבלו את הסבריו, והבעל נאלץ להעניק לאשתו 50% מהרכוש המשותף.
 
-גם נשים שמרוויחות יותר מבעליהן יכולות לתבוע כתובה?
"כן. גבר שירצה להתגרש עשוי להיתקל בדרישה כזו. לכן, שוב, כל מקרה לגופו, העיקר לא למהר".
 

לפגישת ייעוץ השאירו פרטיכם: