בלוג

תביעה ייצוגית: הביטוח הלאומי מקצץ

 כתבה שפורסמה בעיתון מעריב, ביום חמישי, ח' בניסן תשס"ט – 2.4.2009

 תביעה ייצוגית:הביטוח הלאומי מקצץ בדמי מזונות המיועדים לאלפי ילדים
"הביטוח הלאומי נתן, הביטוח הלאומי לקח"
מגיש התביעה: בגלל חובות האמהות, הילדים משלמים את המחיר * הביטוח הלאומי:פעלנו על פי חוק 

מאת דוד רגב, כתבנו לענייני רווחה

 "הוציאו את האוכל מהפה של הבנות שלי",כך אמרה אתמול בכעס א', שהביטוח הלאומי שלל ממנה לפני כחודשיים את דמי המזונות בשל חובותיה למוסד. באמצעות עורך דינה, איתן קוהלי, הגישה א' באחרונה בקשה לתביעה ייצוגית בסך 120 מיליון שקלים בדרישה להחזיר לה ולעוד אלפי אמהות לילדים את דמי המזונות שנשללו להן, לדבריה, על ידי הביטוח הלאומי, בטענה שהכספים מיועדים לילדים ולא לאמהות.
לפני כארבע שנים התגרשה א' בת ה – 30 ממרכז הארץ מבעלה. מאז היא מגדלת לבדה את שתי בנותיה בנות ה – 12 וה – 8. בכל ארבע השנים האחרונות סירב בעלה לשלם לה דמי מזונות ולכן שילם לה המוסד לביטוח לאומי קצבה חודשית בסכום של כ – 1,900 שקלים בחודש. "עבדתי במשרה חלקית בשכר נמוך מאוד, ודמי המזונות האלה היו חשובים ביותר לבנות שלי. עם זה קניתי להן אוכל, שילמתי לבית הספר, לספרים ולמחברות וכל מה שרק אפשר למען הבנות שלי שהן כל עולמי", סיפרה א'.
לפני כשנה וחצי הזמין אותה חברה לסוף שבוע קצר בטורקיה. זמן קצר לאחר ששבה לישראל היא קיבלה מכתב מהביטוח הלאומי ובו נאמר כי בעקבות נסיעתה לחו"ל יישללו דמי המזונות שקיבלה. נוסף על כך קבע הביטוח הלאומי כי עליה להשיב לו סכום של כ – 5,000 שקל.
"הייתי בהלם, לא האמנתי שהם לוקחים לי מהכסף של הבנות שלי. התווכחתי איתם, ביקשתי שלא ייגעו בכסף הזה, אבל הם סירבו. הם שללו לי את דמי המזונות וגם דאגו להודיע על כך לגורמים השונים , ובעקבות זאת לא רק שלא קיבלתי מזונות, אלא גורמים ציבוריים אחרים שהעניקו לי הנחות כחד – הורית המקבלת דמי מזונות הפסיקו להעניק לי את ההנחות", ציינה א' בזעם.
לדברי עורך דינה קוהלי, המוסד לביטוח לאומי "מעניש" אלפי ילדים בישראל. לטענתו אמהות חד – הוריות שחייבות למוסד כסף מקבלות ממנו במקרה הטוב סכום מקוצץ של דמי מזונות עבור ילדיהן. במקרה הרע יותר נשללת מהן הקצבה המיועדת לטענתו לילדים ולא לאמהות.
על פי נתוני הביטוח הלאומי, כ – 20 אלף אמהות חד – הוריות שבעליהן מסרבים לשלם להן דמי מזונות מקבלות סיוע מהביטוח הלאומי מדי חודש. סכומי הקצבה עשויים להגיע לכ – 2,500 שקלים עבור אם לשני ילדים.
אולם, לדברי עורך הדין, ישנן אמהות רבות שלא זוכות לקבל אפילו את הסכום הזה. לדבריו, 3,000 אמהות חד – הוריות חייבות כסף למוסד, ולכן הן מקבלות קצבה כספית פחותה או אינן מקבלות קצבה בכלל, אף שבית הדין האזורי לעבודה בנצרת קבע באחרונה כי המזונות הנ"ל שייכים בראש ובראשונה לילדים שמצבם הכלכלי יידרדר אם יקבלו את הקצבה המקוצצת.
עו"ד קוהלי אמר אתמול כי מדינת ישראל באמצעות הביטוח הלאומי מנצלת ניצול ציני קטינים חסרי ישע כדי להעשיר את קופתה. לדבריו "הנפגעים העיקריים הם ילדים למשפחות חד – הוריות שנקלעו למצוקה כלכלית קשה. הכסף הזה מיועד למחייתם של הילדים, והביטוח הלאומי מעניש דווקא אותם בעקבות התחשבנות עם הוריהם".
מהביטוח הלאומי נמסר בתגובה כי דמי המזונות משולמים, כמו כל קצבה אחרת, לתא משפחתי שבראשו עומד הורה ולא לילדי המשפחה. "אין מקום לפצל את התא המשפחתי לצורך תשלום הקצבה. אם יהיה דבר כזה, יהיו לו משמעויות מרחיקות לכת. המוסד לביטוח לאומי פועל על פי החוק בתשלום הקצבאות ועל פי החוק בשלילתן לצרכי החזר חובות. אם המחוקק יחליט שנצטרך לשלם את דמי המזונות ישירות לילדים, והחוק ישונה, נפעל בהתאם", לשון תגובת הביטוח הלאומי.
 

לפגישת ייעוץ השאירו פרטיכם: