בלוג

במקום חתונה חוזה עם סעיף מיוחד - תינוק

 ליאת שלזינגר

כתבה שפורסמה בעיתון מעריב 18.9.2006

הוא רוצה ילדים, אבל עדיין לא הכיר את האחת. היא מחפשת אבא מושלם. שניהם לא רוצים לעבור דרך

הרבנות. אחד מכל 10 זוגות בישראל חותם על "הסכם הורות" כדי להביא ילד. חתונה? הצחקתם אותם

 

היום אפשר לעצור אצל עורך דין ולחתום על חוזה. הסעיפים החיוניים:"חגים וימי הולדת", "מה עושים במקרה אסון", וכמובן – "מקום מגורי האב והאם, ומרחק הנסיעה ביניהם (כולל שעות העומס)". מזל טוב

 

חילופי מבטים, פגישה ראשונה, התאהבות, חתונה? מיותר. השיטה הישנה להביא ילד לעולם כבר לא הכרחית: כדי
לעשות ילד משותף מספיקה רק חתימה בראשי תיבות בכל עמוד, קריאה חוזרת של החוזה המשפטי, ומזל טוב – אתם בהריון. 
יותר ויותר זוגות בישראל מתנערים ממוסד הנישואין ומעדיפים לחתום על "חוזה הורות".
"יש לי קן, אבל חסרים לי הגוזלים", כך הצהיר על עצמו בן 33 מהמרכז, שהשאיר הודעה באחד הפורומים באינטרנט, כשהוא מפרט בדיוק מה תכונות האמא האידיאלית לילדיו.   אחרת כתבה:"מחפשת אותך, האבא המושלם". האינטרנט הוא רק אופציה אחת מתוך כמה, למי שמעוניינים להביא ילדים לעולם, אבל מעדיפים לדלג על כל שלב הנישואין, החיים המשותפים ואפילו ההיכרות.  בשנות האלפיים הבינו הישראלים שאפשר, ולפעמים אפילו קל יותר, לעשות ילד עם מישהו זר.
"יש גידול של עשרות אחוזים במספר הזוגות המחליטים לחתום על 'הסכם הורות' כדי להביא ילדים, שבעצם מצביעים ברגליים נגד הנישואין ונגד המוסד הרבני, כי אלו פשוט אינם מתאימים להם" אומרת אירית רוזנבלום, מייסדת ומנכ"לית ארגון 'משפחה חדשה', המסייע לזוגות ומטפל ביותר מ – 10,000 פניות בשנה. רק בשנה האחרונה "חיתן" הארגון יותר מאלף זוגות בשיטת החוזה. "אנחנו יודעים כבר על מאות זוגות שהתקשרו ככה, ולמעשה אחד מכל עשרה זוגות בישראל חותם על הסכם כזה או אחר, במקום הפיתרון הרבני. באירופה כבר מדובר על אחד מכל זוג שני", היא מוסיפה.
הסיבות מגוונות:"לפעמים זה זוג שחי ביחד, אבל לא רוצה להתחתן, לעיתים אלה גבר ואישה סטרייטים שפשוט לא מצאו את האדם הנכון , או זוג הומו-לסבי שרוצה להקים תא משפחתי ומרגיש שזו הדרך היחידה. עורכי הדין שכותבים את החוזים הפכו למעין רבנים חדשים. הם אחראים לקשר בין הצדדים, ולמעשה מנסחים את הקיום המשפטי של תינוקות שעוד לא הגיעו לעולם.  "אני עוסק במעמד אישי ובגישור כבר שנים, ואני רואה איך מוסד הנישואין הולך ונשחק, ויותר אנשים פונים לעורכי הדין במקום לרבנים", מספר עורך הדין איתן קוהלי המתמחה בנושא.
"כל מיני זוגות פונים אליי, ולכל אחד יש סיבה משלו. אני פורס בפניהם את היתרונות ואת החסרונות. לדוגמא, בחוזה אחד זוג יכול להחליט על ממון , על רכוש ועל סעיף מיוחד:תינוק".
ומה קורה כשההורים רוצים להיפרד? עורך הדין קוהלי מסביר, כי אם רוצה הזוג לבטל את ההסכם, מומלץ ללכת לתהליך גישור ולא לבית המשפט, שבדרך כלל לא בדיוק יודע איך להתמודד עם הסוגיה. "קשה לבחון את זה בבית משפט, כי בסופו של דבר תינוק הוא לא מכונית, וקשה להכיר בחוזה שנכתב על ילד שעוד לא נולד".
רמת הפירוט בחוזים מפתיעה:"חגים וימי הולדת", "סוג החינוך והדת", "מקום מגורים של האב והאם, ומרחק הנסיעה ביניהם (כולל שעות העומס)" הם רק חלק מהסעיפים. וזה עוד לפני שמזכירים את ה"מזונות", "מה עושים במקרה של אסון", "שעות ביקור" וכמובן "משמורת". 
 
דרך קרה ומנוכרת, או רק אריזה אחרת למשפחה חמה?
"אין מה להאשים אף אחד בהתפוררות ערכי המשפחה, כי רק הדרך משנה ולא התוצאה", אומרת רוזנבלום, "צריך להבין שמתחוללת כאן מהפכה אמיתית, ושזה מזמן לא טרנד. זה ישפיע על משק הבית ועל הכלכלה, ובסוף , בדיוק כמו שזה קורה בשאר העולם, זה יגיע לכולם".

 

 

 

 

לפגישת ייעוץ השאירו פרטיכם: